Smoothie z blendera

Jak w naturalny sposób uzupełnić elektrolity

Renata Sroka
mar 19 2021

Elektrolity. Wszyscy o nich słyszeliśmy i wszyscy wiemy, że musimy je uzupełniać po treningu. Ale czym one tak naprawdę są? I czy uzupełniamy je w najbardziej optymalny i zdrowy dla naszego organizmu sposób?

Elektrolity to technicznie rzecz biorąc jony. Słowo elektrolit oznacza, że te specyficzne rodzaje jonów są naładowane elektrycznie. Nasze komórki używają elektrolitów do utrzymania napięcia w swoich błonach i przenoszenia impulsów elektrycznych do siebie i innych komórek w organizmie. Nasze nerki są odpowiedzialne za utrzymywanie elektrolitów w organizmie w celu utrzymania płynów ustrojowych na stałym poziomie i utrzymania prawidłowego funkcjonowania nerwów, serca i mięśni.

Kiedy ćwiczymy, tracimy elektrolity w postaci sodu, potasu, chlorku i magnezu poprzez nasz pot. W celu utrzymania naszego nawodnienia i uniknięcia odwodnienia, konieczne jest, abyśmy uzupełniali elektrolity po ćwiczeniach, co pozwoli naszemu ciału powrócić do naturalnej i zdrowej równowagi.

Większość z nas zna i stosuje konwencjonalne napoje sportowe, takie jak Gatorade czy Powerade, aby uzupełnić elektrolity po intensywnym wysiłku fizycznym. Napoje te są słodkie, tanie i często dostępne w automatach na naszej siłowni. Mimo, że napoje te zawierają elektrolity, zawierają one również całą masę składników, które są szkodliwe dla naszego ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Składniki te obejmują chemikalia wykonane przez człowieka, wysoko przetworzone & rafinowane cukry, jak również sztuczne kolory i "naturalne aromaty", aby wymienić tylko kilka. Wszystkie te składniki są trujące i szkodliwe dla naszych ciał.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje mnóstwo naturalnych i zdrowych opcji uzupełniania elektrolitów, które nie tylko stabilizują poziom nawodnienia naszego organizmu, ale także dostarczają nam dodatkowych składników odżywczych i długoterminowych korzyści zdrowotnych.

Oto trzy świetne rozwiązania dla uzupełnienia elektrolitów, naturalnie:

Woda kokosowa

Woda kokosowa zawiera bardzo dużo naturalnie występujących elektrolitów w postaci potasu. Nie tylko dostarcza naszemu organizmowi elektrolity, ale wykazano, że potas zapobiega również skurczom mięśni, co czyni ją wyjątkowym rozwiązaniem potreningowym. Woda kokosowa ma również niską zawartość cukru i smakuje naturalnie pysznie. Pamiętaj, aby zawsze wybierać surową wodę kokosową, ponieważ woda kokosowa poddana pasteryzacji termicznej nie zawiera tych samych poziomów składników odżywczych. Zalecamy picie jej prosto z kokosa lub wybieranie butelkowanej, tłoczonej na zimno, np. Tropicaloe firmy Suja.

Świeży sok warzywny i owocowy zawierający seler, jabłko i cytrynę

Sok owocowy i warzywny to świetna opcja, ponieważ te produkty zawierają duże ilości naturalnie występujących składników odżywczych. Cytryna ma więcej elektrolitów niż jakikolwiek inny owoc cytrusowy. (8) Seler zawiera naturalnie występujące sód, magnez, potas, fosfor i chlorek. Jabłko to świetna opcja, aby dodać trochę naturalnej słodyczy, a także zapewnia dodatkową dawkę potasu.

Smoothie z bananem, mlekiem migdałowym i jarmużem

Po wysiłku fizycznym często czujemy się głodni, a dodatkowo chcemy ugasić pragnienie. Ta opcja uzupełnienia elektrolitów jest świetna dla tych z nas, którzy po wysiłku fizycznym mają ochotę na coś bardziej treściwego. Banany i migdały są doskonałym naturalnym źródłem magnezu i potasu. Ciemne liście zieleniny są bardzo bogate w różne składniki odżywcze, w tym magnez. Jeśli Twoje mleko migdałowe nie zawiera soli, pamiętaj, aby dorzucić szczyptę soli morskiej dla dodania sodu. Zalecamy również, aby zawsze wybierać niesłodzone mleko migdałowe.

Udostępnij